Zadania z kalendarzem

W programie szkolnym pojawiają się “zadania związane z kalendarzem”. Jestem głęboko przekonana, że znacznie lepsze od zadań z podręcznika, są zadania z życia. O kieszonkowym, czekaniu na odwiedziny u babci, albo… o adwencie!

Ile trwa adwent?

Adwent to w kościele katolickim czas duchowego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Ile trwa? No cóż, co roku wygląda to inaczej… Zawsze jednak adwent rozpoczyna się w niedzielę i łącznie zawiera cztery niedziele przed 25.12. W tym roku na przykład zacznie się 28.11, zobaczcie:

Taki adwent, jak w tym roku, trwa 27 dni 🙂

Czy adwent może być dłuższy? Albo krótszy? Ano może, bo przecież 25.12 wypada w różne dni tygodnia. Obliczenie trwania najdłuższego i najkrótszego możliwego adwentu to kolejne świetne zadanie.

Po co to liczyć?

Cel i motywacja tych obliczeń u każdej rodziny może być inna. My co roku szykujemy kalendarz adwentowy, zawierający woreczek z niespodzianką na każdy dzień adwentu (a nie tylko grudnia, jak w większości kupnych kalendarzy). Bez wiedzy o tym, kiedy się zaczyna, nie mamy jak 😉

Znalezienie odpowiedniej ilości zawartości woreczków nie było dla mnie łatwe, szczególnie że chciałam, by było to przygotowanie duchowe dla moich dzieci, a zadania do wykonania jakoś nam się nie sprawdziły. Jeśli jesteście w podobnej sytuacji, albo po prostu spodoba wam się to, co zrobiłam, to zapraszam do pobrania narysowanych przeze mnie kilka lat temu postaci do szopki (starczy ich nawet na najdłuższy adwent!). Plik znajdziecie tutaj 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

preloader