Siatki na sznurkach – bryły zawsze pod ręką

Dziś chciałabym podzielić się z Wami pomysłem na oryginalne siatki brył, które składa się, pociągając za sznurek. Pomysł nie jest mój – w mediach społecznościowych widziałam go w różnych odsłonach, szczególnie związanej z wielościanami foremnymi. Ja opracowałam zestaw graniastosłupów i ostrosłupów prostych prawidłowych, od trójkątnych do siedmiokątnych. Wielkość brył pozwala na ich zmieszczenie w zeszycie formatu A5. Ale po kolei…

Co to jest i jak działa?

Są to po prostu siatki poszczególnych brył. Co mają w sobie wyjątkowego? Kilka dziurek 🙂 Jeśli odpowiednio przewleczemy przez nie sznurek i pociągniemy, to… siatki “same” złożą się w bryły 🙂 Zobaczcie!

Do dzieła! Przygotowujemy siatki

Od czego zacząć? Od wydrukowania przygotowanych siatek. Znajdziesz je tutaj:

Najlepiej wydrukować je na sztywnym papierze. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to wydrukowane będziemy musieli podkleić na kartonie.

Kolejnym krokiem jest wycięcie wszystkich siatek (miniaturki mogą zostać, to tylko wskazówka do nawlekania).

Teraz pora na zagięcie siatek wzdłuż krawędzi. W graniastosłupach polecam zaginać w taki sposób, żeby zadrukowana strona była na zewnątrz. W ostrosłupach odwrotnie – zaginamy zadrukowaną stroną do wewnątrz – wtedy będzie nam najłatwiej nawlec zgodnie z rysunkiem.

W oznaczonych miejscach robimy dziurki i przewlekamy przez nie nitki zgodnie z małymi rysunkami. Wolne końce nitek związujemy.

Na koniec warto przykleić podstawę do cięższego kartonu lub np. w zeszycie. Pamiętajcie, żeby przykleić tylko część podstawy zaznaczoną na szaro, żeby nie ograniczyć ruchu sznurka. Można też przy składaniu po prostu przytrzymać podstawę, jeśli wolicie nie przyklejać siatki. Siatki są gotowe do użycia – udanej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

preloader