Ułamki zwykłe DIY

Wraca temat ułamków zwykłych, chciałabym więc podzielić się tym, w jaki sposób przygotowałam pomoc do ułamków dla swoich dzieci. Oryginalna pomoc składa się z plastikowych elementów, reprezentujących całości (czerwone koła) oraz części od drugich do dziesiątych (w formie odpowiednich wycinków kół. Elementów każdego rodzaju jest tyle, by tworzyły pięć całości (10 części drugich, 15 części trzecich, 20 części czwartych itd.). Części nie są w żaden sposób podpisane, ale poszczególne rodzaje elementów znajdują się w oddzielnych przegródkach w pudełku. Ważna jest grubość elementów (około 1-2mm), dzięki której dobrze się je przykłada do siebie, tak jak na przykład w tradycyjnych mozaikach drewnianych.

Jeśli będziecie chcieli wykonać samodzielnie ułamki, musicie zdecydować, czy będą podpisane, czy nie. Na pewno przy częściach drobniejszych niż części dziesiąte (których w tradycyjnej pomocy nie ma, ale często są dokładane przez nauczycieli), podpisy są niezbędne, inaczej elementy będą bardzo trudne do odróżnienia i porządkowania. Takie ułamki mogą być szczególnie przydatne do rozszerzania i skracania ułamków – część dzieci, które potrzebują dłuższego czasu zanim przejdą do abstrakcji, chętnie skorzysta z takiej rozszerzonej wersji pomocy. Natomiast w przypadku dzieci, które potrzebują pomocy jedynie do wprowadzenia i szybko dostrzegają matematyczne zależności, polecam wersję analogiczną do oryginalnej (części do dziesiątych, bez podpisów).

Wszystkie możliwe wersje ułamków do pobrania przygotowanych przeze mnie można znaleźć poniżej – możecie wybrać wersję kolorową lub czarno-białą, z podpisami lub bez, w wersjach z różnymi mianownikami.

Ponadto do wykonania ułamków potrzebne będą:

  • tektura introligatorska (u mnie ma grubość 2mm, ale może być ciut cieńsza),
  • nożyk do kartonu (ważne, by ostrze było stabilnie zamocowane),
  • nóż do wycinania kół (lub dowolne koło o średnicy 10cm z trwałego materiału),
  • linijka,
  • nożyczki,
  • klej (jeśli ułamki nie są wydrukowane na papierze samoprzylepnym),
  • mata do wycinania (lub dowolna podkładka, która umożliwi bezpieczne cięcie).

Jak wyciąć ułamki – poradnik krok po kroku

Najtrudniejszym wyzwaniem jest wycięcie z grubego kartonu równych kół o promieniu 10cm. Żeby udało się to zrobić nożem do kartonu, potrzebne jest wstępne nacięcie kartonu za pomocą nożyka do wycinania kół lub od szablonu (np. miseczki) za pomocą noża do kartonu.

Dopiero mając takie nacięcie, zabieramy się za wycięcie koła nożykiem do kartonu. To już oczywiście trzeba zrobić na podkładce 🙂 Dzięki nacięciu nożyk mniej zjeżdża z zaplanowanej linii, ale mimo wszystko trzeba być uważnym.

Pora zmienić koło w ułamek! Pokrywamy go (z jednej strony) przygotowanym wydrukiem.

Teraz rozcinamy nożykiem koło na poszczególne elementy wzdłuż linii. Najlepiej zrobić to przykładając linijkę (oczywiście trzymając ją ręką 😉 Mi rąk zabrakło ze względu na robienie zdjęć ;)).

Jeśli chcemy, żeby ułamki były dwustronne, dopiero teraz jest na to pora (wcześniej trudno “zgrać” linie po obu stronach kartonu). Wycinamy wydrukowane ułamki, rozcinamy i naklejamy z drugiej strony. Gotowe! 🙂

Do czego przydadzą się takie ułamki?

Mając w ręku takie ułamki w odpowiedniej ilości mamy ogromne możliwości na pracę. Możemy między innymi:

Można też wykorzystać je w geometrii, na przykład do badania kątów w wielokątach foremnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

preloader